Apple Siri Dünyanın En Çok Kullanılan Sanal Asistanı Oldu

Sanal asistan teknolojileri, son yıllarda akıllı telefon pazarında yeni bir yarış olarak değerlendirilmeye başlandı. Sadece akıllı telefon pazarında değil, bunun yanında genel olarak akıllı ürün teknolojilerinde sanal asistanların kendisini gösterdiğini söylemek gerekiyor. Tabii ki böyle bir pazarın ortaya çıkması yarışı da kızıştırmış durumda.

Bu alanda rekabet içerisinde olan firmalar arasında Apple, Google, Samsung gibi devler bulunuyor. Fakat paylaşılan son rakamlar, rekabet içerisinde hangi firmanın önde olduğunu da gösteriyor. Öyle ki paylaşımlara göre Apple Siri sanal asistanı, dünyanın en çok kullanılan sanal asistanı olmayı başardı.

Apple Siri Liderliğe Oturdu

Apple’ın sanal asistanı için geçen sene bir düşüş süreci yaşanmıştı. Sanal asistanın ne kadar başarılı olduğunu gösteren testlerin yapılması sonrasında Google sanal asistanının biraz daha öne geçtiği görülmüştü. Yeni güncellemelerden sonra da Google’ın sanal asistanı liderliği almıştı.

Fakat genel kullanım oranlarına baktığımız zaman ise Apple’ın Siri sanal asistanının ilk sırada yer aldığını görüyoruz. Apple Siri sanal asistanı için yapılan son değerlendirme sonrasında firmanın bu alanda %35’lik bir pazar hakimiyetine sahip olduğu görülüyor. %35’lik bir oranla beraber bu alanda iddialı olduğunu gösteren firmanın takipçileri de iddialı geliyor.

Öyle ki ikinci sırada yer alan firma ise Cortana oldu. İlk defa 2014 yılında kullanılmasına karşın, kısa süre içerisinde pazara hakim olan sanal asistanlardan biri olmayı başaran Cortana, %22’lik bir pay ile ikinci sırada.

Burada şaşırtıcı olan ise Google’ın payı. Aslında Android akıllı telefonlarla beraber öne çıkmasını beklediğimiz Google Asistan’ın kullanım oranı sadece %9 olarak açıklandı. Google’ı takip eden ise Amazon’un sanal asistanı oldu. Amazon sanal asistanı ise sadece %4’lük bir kullanım oranına sahip.

Tüm bu oranlar Apple Siri’nin ciddi bir oranla liderliği eline aldığını gösteriyor. Tabii ki bu oranlar sanal asistanların yeteneğini ortaya koymuyor. Yani yetenek işin içine girdiği zaman, Apple’ın Siri asistanı biraz daha geri planda kalmaya başladı.

Kaynak : AppleUzmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir