Cbot’un Yapay Zeka Tabanlı Chatbotları ve Sanal Asistanları Artık WhatsApp’ta!

Cbot, Whatsapp Business API entegrasyonunu sağlayabilen bir kaç şirket arasına katıldı. Bu entegrasyonla birlikte, müşteriler Cbot’un chatbotları ve sanal asistanları sayesinde markalarla WhatsApp’ta sohbet ederek, banka hesap bakiyelerini öğrenebilir, para transferi yapabilir veya bir çift yeni ayakkabı sipariş edebilir.

İnternet, App Store’un piyasaya sürüldüğü 2008 yılından bu yana tekrar değişti. Artık müşteriler ve firmalar “uygulama yorgunluğu” haline geldi ve insanlar mesajlaşma platformlarını diğer ağlardan daha fazla kullanmaya başladı. Yeni etkileşim şekli olarak mesajlaşmanın yükselişine tanık oluyoruz.

2015‘ten bu yana, ilk kez ilk dört mesajlaşma uygulaması (WhatsApp, Messenger, WeChat, Viber), küresel aylık aktif kullanıcı sayısı açısından ilk dört sosyal ağı (Facebook, Instagram, Twitter, Linkedin) aştı. İletişim alışkanlıklarının değiştirmesi, şirketleri mesajlaşma tabanlı müşteri etkileşimi üzerinde yoğunlaşmaya zorladı. Artık şirketler, diyalog bazlı platformlar üzerinden müşterilerinin sorularını yanıtlıyor, müşteri hizmeti sağlıyor, hatta bu platformlar aracılığıyla onlara ürün ve hizmet sunuyor.

Pazar lideri WhatsApp

Mesajlaşma platformları pazarında, WhatsApp 180 ülkede 1,5 milyar kullanıcısı ile pazar lideri. Hindistan200 milyon kullanıcı ile dünyanın en büyük WhatsApp pazarı. Aktif WhatsApp kullanıcılarının nüfusa oranı dikkate alındığında 2017’nin 3. çeyreği itibariyle Türkiye %50 penetrasyon oranı ile 6. sırada yer alıyor. Bu kadar yaygın kullanılan bir kanal olması sebebiyle, çoklu kanal stratejisi uygulamak isteyen şirketler için WhatsApp’ta hizmete hazır olmak oldukça kritik.

WhatsApp Business Uygulaması ve WhatsApp Business API

Küçük ve orta ölçekli işletmeleri hedeflediğini duyuran WhatsApp Business AppAndroid versiyonunu 2018‘in başlarında ve IOS versiyonunu yaklaşık 1 yıl sonra, 2019‘un başlarında global olarak kullanıma sundu.

Uygulama, işletmelerin iş profillerini oluşturma, tekrarlanan cevapları kaydetme ve yeniden kullanma, sohbetleri etiketlerle düzenleme ve cevap verilemeyen durumlar için otomatik mesajları ayarlama gibi birçok özelliğe sahip.

Orta ve büyük ölçekli şirketleri hedefleyen WhatsApp Business API da geçen yıl lanse edildi. WhatsApp Business API ile şirket profili oluşturmak, mesaj göndermek ve almak, uçtan uca şifrelenmiş mesaj şablonlarını kullanmak, web sitelerinde ya da Facebook‘ta “tıkla konuş” sohbet tuşlarını eklemek ve uygulamayı iç sistemlere entegre etmek mümkün.

Şirketlerin müşterileriyle, en çok kullandıkları, hayatlarının bir parçası haline gelmiş bir ortam üzerinden iletişim kurmalarını sağlayan bu iki gelişme gerçekten oyunun kurallarını değiştirir nitelikte.

WhatsApp Chatbotlar / Sanal Asistanlar aracılığıyla otomatik ve akıllı etkileşimler

Ancak, gelişmiş müşteri deneyimi sunarken daha verimli olmayı hedefleyen bir şirket için bunlar yeterli değil. Bunu yapmanın en iyi yolu, kural tabanlı veya yapay zeka destekli bir WhatsApp Chatbot / Sanal Asistan oluşturmak.

Şirketler WhatsApp chatbotlarıyla çok verimli bir müşteri hizmetleri modeli kurabilir, sıkça sorulan soruları cevaplayabilir, müşteri işlemlerini gerçekleştirebilir ve hatta müşterilerine tavsiye verebilirler. Bütünsel bir kanal açısından bakıldığında, şirketin web sayfasında, Facebook Messenger‘da veya Google Asistan‘da zaten mevcut olan başarılı bir chatbotun, mutlaka WhatsApp’ta da hizmet vermesi gerekir.

WhatsApp üzerindeki bir chatbot, şirketin sıkça sorulan soruları otomatik hale getirmesini sağlarken, iç sistemlerle entegre ve gerekli durumlarda müşteriyi bir canlı destek temsilcisine aktaracak şekilde de çalışabilir. Bir canlı destek temsilcisi ile konuşmak istediğini müşteri direkt olarak ifade edebileceği gibi, chatbot bunu müşterinin yaklaşımından ve kullandığı ifadelerden de çıkarabilir.

Böylece çok tekrarlanan ve basit işler WhatsApp chatbotu üzerinde halledilirken, canlı destek temsilcileri daha önemli ve karmaşık işlere odaklanabilir.

WhatsApp üzerindeki bir chatbot, müşterilerin belirli bir işi gerçekleştirmek veya sadece basit bir bilgiye erişmek için farklı platformlar arasında geçiş yapmasını gerektirmeyeceğinden, şirketler için çok güçlü bir değer önerisi sunar. Bu, markaların müşterilerini şirketlerine daha bağlı kılmalarını sağlayarak, satışlarını ve gelirlerini artırmalarına yardımcı olur.

Ayrıca, WhatsApp müşterinin talebinden sonraki 24 saat içinde verilen yanıtlardan herhangi bir ücret talep etmediğinden, bir chatbot kullanmak, chatbot üzerinden yapılan etkileşimler için WhatsApp’ın “mesaj başına maliyet”inden muaf olmasını da sağlayacaktır.

Cbot da artık resmi WhatsApp Business API entegrasyonu sağlayan bir kaç şirketten biri!

Diyalog bazlı yapay zeka konusunda lider bir şirket olan Cbot, tüm yapay zeka yetkinliklerini WhatsApp üzerinden sağlayabiliyor. Bu entegrasyon sadece resmi WhatsApp Business API‘ına erişim sağlamak anlamına gelmiyor, aynı zamanda WhatsApp chatbotlar geliştirmeyi de kapsıyor.

Cbot, birçok platformda yaşayan çözümlerini WhatsApp‘a da entegre ederek, son kullanıcının dijital olarak yaşadığı her yerde yer alarak partnerlerinin çoklu kanal stratejisini destekliyor. WhatsApp‘ın yanı sıra, Cbot, web sayfaları, mobil uygulamalar, Facebook Messenger, Google Asistan, IVR, diğer sesli asistanlar ve hatta Google RCS üzerinde çalışan yapay zeka tabanlı chatbotlar / sanal asistanlar geliştiriyor.

Cbot, global ölçekte ilk 20 Google RCS ortağından biri. Şirketler sadece Cbot’un chatbotlarını kullanarak, sıkça sorulan soruları cevaplayabilir ve müşteri gereksinimlerinin çoğunu bu en çok kullanılan platform üzerinde ve yapay zekanın gücü ile çözebilirler. Cbot, bu entegrasyonu çözüm ortağı olduğu şirketlere ek bir iş yükü ve maliyet yapartmadan gerçekleştiriyor.

Cbot, müşterilerin para transferi yapmasını, kredi hesaplamaları yapmasını, en yakın ATM’yi bulmasını, WhatsApp‘ta sohbet ederek bir çift ayakkabı sipariş etmesini sağlayacak projeler üzerinde çalışıyor. Yakın gelecekte, insan-insan iletişiminde önemli bir araç olan WhatsApp‘ın şirketlerle müşterilerin etkileşimi için de nasıl vazgeçilmez bir alışkanlık olacağını göreceğiz.

Kaynak : Cbot

One Reply to “Cbot’un Yapay Zeka Tabanlı Chatbotları ve Sanal Asistanları Artık WhatsApp’ta!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir