Chatbot Adaptasyonu ve Bankacılık

Chatbot Adaptasyonu ve Bankacılık arasında nasıl bir ilişki olabilir? Bildiğiniz üzere chatbotlar günden güne daha fazla sektörün keşfettiği bir araç haline gelmeye başladı. Biz de bugün bu sektörlerden chatbotlara en hızlı  adapte olanından bahsedeceğiz ; Bankacılık. 

“Bankacılık” Sektöründe Chatbotlar 

Bankacılık işlemleri dediğimizde aklınıza gelen ilk kelime ne olur? Tekrarlamalar, zaman, yoğunluk… Biliyoruz ki bankaya soracağınız o ufak sorunuz için bile annenizin kızlık soyadından başlayarak , ki bazen yanlış biliyormuşsunuz gibi hayır yanlış cevabı verdiniz iyi günler dileriz konuşmasından geçerek , birçok soru ile  karşı karşıya kalırsınız.

21. yüzyılın en çok kullanılan cümlesi nedir desek, belki de hepimizin aklına “işim var” gelir . Bizler bu kadar vakitsizken, bir de aklımıza takılan o ufak soruyu cevaplandırmak ya da kısa işlemlerimizi halletmek için bu kadar efor sarf etmek  tamamıyla vakit kaybı olarak değerlendiriliyor.

Bu yüzden chatbotlar, bankacılık sektörüne en büyük ihtiyaçlarını kazandırıyor, “hızlı işlem”. Düşünün. Birkaç saniyede  bankanızın chatbotundan sorunuzun cevabını alabiliyorken bakiyenizi öğrenmek için neden bankanızı arayasınız ki ?

Bankacılık sektöründeki chatbotlar kredi hesaplamadan para transferine , şube saatleri ve ATM konumları gibi temel soruları yanıtlamaya kadar her şeyi ele almak için tasarlanmıştır. Yapmanız gereken tek şey ; günün hangi vakti olursa olsun sorunuzu sormaktır. Cevabı size dakikalar içinde ulaşacaktır.

Türkiye’de İş Bankası ve CBOT’un 2017 yılında geliştirdiği ilk yapay zekalı chatbot olan “İş Bankası’na Sor” ‘dan sonra  bankacılık alanında ciddi yatırımlar yapıldığını gözlemliyoruz, Şu an hayatımızda Maxi, Ugi, Ingo, Fi’bot, ViBi  gibi kişiliklere bürünmüş yepyeni arkadaşlarımız var. 

Chatbotlar , hızla dijital çağın en çok yönlü araçlarından biri haline geliyor ve düzgün bir şekilde programlandıklarında, hemen hemen her endüstri için paha biçilmez araçlar olabilecek konumdalar. Chatbot Adaptasyonu ve Bankacılık ilişkisi de günden güne hızla gelişmekte. Eğer siz de gününüzün büyük bir bölümünü yukarıda belirttiğimiz gibi müşteri sorularını yanıtlamak için harcıyorsanız,  bir chatbot’a yatırım yapabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir