Chatbotlar Duygusal Destek Verecek

Duygusal destek verecek olan chatbot nasıl kullanılacak?

Depresyon, anksiyete günümüz dünyasının önemli sorunları arasında. İnsanların bu gibi sorunlarla baş edebilmesi için artık sanal asistanlar yani chatbotlar kullanılacak. Chatbotlar özel bir uygulama üzerinden; sağlık asistanı gibi sorularınızı yanıtlayacaklar.

Sağlık asistanı uygulamanın ismi Woebot. Uygulamada sizinle sohbet edecek bota da aynı isim verilmiş. Bu chatbot duygularınızı kontrol edebilme konusunda yardımcı oluyor. Woebot, konuyla alakalı terapi eğitimleri alarak geliştirilmiş. Her gün size nasıl hissettiğinizi soruyor ve bu bilgiler neticesinde duygularınızın değişimini izliyor. Aslında bir nevi sizin kişisel sağlık asistanınız oluyor.

Sevimli bir görünüme sahip olan sağlık asistanı chatbot, sohbet esnasında bilgilendirici konuşmaları da kullanıcılarla paylaşıyor. Bazen yaptığı esprilerle ortamı yumuşatabiliyor; bazen de kullanıcıyı rahatlatabilmek için iyi gelebilecek video içerikleri paylaşıyor.

Sözkonusu sanal sağlık asistanı, şuan için sadece İngilizce dilinde kullanıcılarla iletişim kurabiliyor. Fakat ilerleyen zamanlarda farklı dillerde de kullanılması için çalışmalar yapılıyor. Woebot ile sohbet edebilmek için randevu almanız gerekmiyor. 7/24 sizin sorularınızı yanıtlamak için hazır bekliyor.

Chatbot ile terapi konusundaki endişeler ne?

Sağlık asistanı chatbot, her ne kadar terapi eğitimleri almış olsa da bir terapistin yaptıklarını elbette ki yapamıyor. Fakat kendinizi keşfetmenize rehberlik ediyor.

Uygulamayı düzenli bir şekilde kullanan 18-28 yaş arasındaki kişilerin depresyon, anksiyete ve endişe problemlerinin azaldığı gözlemlenmiş. Kendinizi iyi hissetmeye başladıktan sonra isterseniz, Woebot’un her gün sizi kontrol etmesini devre dışı da bırakabiliyorsunuz.

Woebot uygulaması ücretsiz bir şekilde yüklenebiliyor. Uygulama 14 seans ücretsiz kullanım hakkı sunuyor. 14 seanstan sonra kullanmaya devam etmek isterseniz aylık ücreti ise 39 dolara geliyor. Pek çok kullanıcı terapist ücretlerinin yüksek olması sebebiyle Woebot’u kullanmaya başlamış.

Her uygulamada olduğu gibi bu uygulama içinde kullanıcılar gizlilik endişesi duyabiliyorlar. Uygulamanın duygu durumunu kontrol ediyor olması daha da endişelendiriyor. Woebot ise, bilgilerinizin gizli tutulduğunu herhangi biriyle paylaşılmadığını iddia ediyor. Bu arada şunu da belirtelim: Woebot’un bir de blog sayfası da bulunuyor. Burada ise uygulamanın geliştiricileri tarafından içerikler yayınlanıyor.

Peki siz chatbotların insanlara yardımcı olabileceklerini düşünüyor musunuz? Chatbotlar terapistlerin yerini alabilir mi?

Kaynak:  Moblobi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir