Chatbotlar ve İnsan Psikolojisi

Chatbotlar ve İnsan Psikolojisi , bizim içimizden bir yazı. Hani biraz sen anlat biraz da ben derler ya, öyle bir tad bırakacak bu yazı damağınızda

2000’li yıllar hayatımızda yeni başlangıçlara sebep oldu. Gerek kültürel gerekse teknolojik açıdan birçok yeni kapılar açıldı hayatlarımızda. Gün geçtikçe ilerleyen teknoloji; gerek izlediğimiz filmler, gerekse okuduğumuz bilim kurgu romanlarına olan uzaklığımız kadar hayatlarımıza yakın olmaya ve hayatlarımıza dokunmaya başladı.

Yapay zeka yeni bir kavram olmasa da günümüzün en popüler konularından biri haline geldi. Şu an bile belki biz bu yazıyı yazarken siz bu yıl Spotify’da en çok dinlediğiniz müzikleri sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşıyorsunuz. Bu da aslında yapay zekayı ne kadar da hayatımızın içinde dahil ettiğimizin de göstergesidir.

Bankalarla ve e-ticaret siteleriyle chatbotlar sayesinde hızlı ve kesintisiz şekilde konuşabiliyorsunuz. Aklınıza takılan bir soru olduğunda ister gece yatağınızda yatarken isterseniz de her yerin kapalı olduğu özel bir günde chatbotunuza sorarak cevap alabiliyorsunuz. 

 

Peki bütün bu gelişmeler insan psikolojisini nasıl etkiliyor?

Çoğumuz “Robotlar yerimizi mi alacak?” sorularıyla adım adım işlediğimiz geleceğimiz için endişe duyuyoruz. Çoğu zaman olumsuz duygulara kapılıp belki de kendi lehimizde kullanabileceğimiz teknolojileri elimizle reddediyoruz. 

İnsan sosyal bir varlıktır. Çalışmaya, üretmeye ihtiyacı olduğu kadar dinlenmeye ve kendiyle vakit geçirmeye de ihtiyacı vardır. Günümüz dünyasında hepimizin en çok söylediği cümlenin “işim var” olduğunu düşünürsek bunu çok iyi yapabildiğimiz  söylenemez. Bu nedenle bütün bu teknolojilerin bizi tamamen saf dışı bırakıp yerimizi alacağını düşünmek yerine, kendimizle ve sevdiklerimize daha fazla vakit geçirme olanağı sağladığını düşünmek. İşte bakış açımızı çevirmemiz gereken yön burası. 

Belki izlediğimiz filmlerin bilinçaltındaki yansıması belki de bizim yanlış yargılarımızdan doğan teknoloji zarar verecek  genellemesi  maalesef ki psikolojimiz üzerinde de olumsuz etkiler yaratabiliyor zaman zaman.

 

Peki uzmanlar chatbot ve insan psikolojisi hakkında neler söylüyor?

Onlar bizim kadar da endişeli değiller bu konu hakkında. Chatbotların insanların yerini tamamen almasının mümkün olmadığını yalnızca hayatlarımızı kolaylaştırma konusunda bizlere yardımcı olacaklarından bahsediyorlar. 

Bütün bunlara dayanarak ne teknolojiye küskün kalmanın, ne de onu her şeyin önünde tutmanın bir yararı olmayacağını söyleyebiliriz.

Chatbotlar ve İnsan Psikolojisi aslında hepimizin zihninde gezen en temel  soruyu irdeledik.  Teknolojiyi doğru ve yerinde kullandığımız zaman hayatlarımızın çok daha iyi bir noktaya evrilebileceğini unutmayarak ama ona da bağımlı kalmadan sürdürebileceğimiz bir hayat en idealidir bizce. Sizin de konuyla ilgili görüşlerinizi okumak için sabırsızlanıyoruz. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir