Google Asistan ve Alexa Artık İngiltere’de Kamu Hizmetlerine Dair Soruları Yanıtlayabiliyor

Yeni bir pasaport için nasıl başvuracağınızı, hangi kuruluşların ücretsiz çocuk bakımı sunduğunu veya bir sonraki resmi tatilin ne zaman olacağını mı merak ediyorsunuz? İngiltere’de yaşıyorsanız ve Google Asistan veya Amazon Alexa’ya erişebileceğiniz bir akıllı telefonunuz veya sesli asistanınız varsa, artık sadece konuşarak bu sorulara cevap alabilirsiniz.

 

İngiltere Dijital Servisi (GDS) – çevrimiçi kamu hizmetlerini sürdürmek ve düzenlemekle görevli kabine ofisi, sesli asistan kullanıcılarının artık İngiltere’de kamu hizmetleri ile ilgili, “Kaç yaşında emekli olacağım? Asgari ücret ne kadar?” gibi 12.000’den fazla konuda bilgi alabileceğini duyurdu.

İnsanların kamu ile etkileşimini basitleştirmek istiyoruz

İngiltere Dijital Kamu Hizmetleri Direktör Yardımcısı Jennifer Allum, yakın zamanda bu yöntemle daha fazla bilgiye erişimin de mümkün olacağını belirtti. Allum, “İnsanların kamu kurumlarıyla etkileşimlerini basitleştirmek, bilgiyi herkes için net ve erişilebilir kılmak istiyoruz” dedi. “Bu sonuçlar ümit verici, çünkü sesli asistan hizmetleri, özellikle bilgisayarları ve telefonları zor kullananlar için bilgi almanın gerçekten uygun bir yolu olabilir.”

Yanıtlar Schema.org ile birlikte düzenleniyor

İngiltere Dijital Hizmetler’de yer alan bir ekip binlerce yeni bilginin Google Asistan ve Alexa gibi asistanların arama motorları tarafından kolayca bulunabilecek şekilde düzenlenmesi için gerekli çalışmaları yapıyor. Bu servis geçtiğimiz yaz sonunda, web’de yer alan bilgileri daha düzenli ve yapılandırılmış hale getirmek için Schema.org ile işbirliği yaptı. Ortak çalışmanın amacı kamu hizmetleri konusundaki bilgi yığınına, metinlere, adım adım hazırlanmış rehberlere bazı şemalar uygulamak ve olası sorulara kısa ve net cevaplar oluşturmak.

Sesli asistanların kapsama oranları henüz istenen seviyelerde değil

Sesli asistanlar, bu çabalar sayesinde, sorulara doğru cevap verebilme yeteneklerini geliştiriyorlar, ancak elbette henüz mükemmel değiller. Geçtiğimiz yıl Loup Ventures tarafından yapılan bir çalışmada, Google Asistan’ın, 800 sorunun %88’ine, Apple Siri’nin %75’ine, Alexa’nın %73’üne ve Cortana’nın ise %63’üne cevap verebildiği sonucuna varılmıştı.

Bilgi kaynağı Yext ile işbirliği

Amazon, son birkaç aydır Alexa’ya yeni veri kaynaklarını tanıtmak için büyük çaba harcadı. Bu yaz, şirket, Taco Bell, Arby’s, Marriott ve Rite Aid’in müşterileri arasında olduğu bir veri yönetimi platformu olan Yext’in, çalışma saatleri, açıklamalar ve adreslerden oluşan bir kaynağını da kapsamına dahil etti. Geçtiğimiz Aralık ayında, Amazon, katılımın kısıtlı olduğu ve katılımcıların, onaylandığı takdirde dünyadaki milyonlarca Alexa kullanıcısına dağıtılan sorulara cevap göndermelerine izin veren Alexa Answer’ı lanse etmişti. Amazon geçtiğimiz günlerde, matematik ve fen bilimleri alanlarındaki bilgisini arttırmak için, Alexa’yı Wolfram Research’ün Wolfram Alpha adlı motoruna entegre ettiğini duyurmuştu.

Kaynak: https://venturebeat.com/2019/04/21/u-k-google-assistant-and-alexa-users-can-now-ask-questions-about-passports-bank-holidays-and-more/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir